Stezka Středozemím – Od Jižního k Severnímu Bodu
Dnes bych se ráda podělila o své zážitky z absolvování Stezky Středozemím, slavná Via Czechia, kterou jsem prošla z nejjižnějšího bodu České republiky až k jejímu nejsevernějšímu bodu. Tuto trasu jsem nezdolala v jednom tahu, ale postupně po víkendech, což mi umožnilo důkladněji poznat každou část naší krásné země.
Via Czechia a Stezka Středozemím
Via Czechia je síť turistických tras, které vedou napříč Českou republikou a propojují její nejvýznamnější geografické body. Stezka Středozemím propojuje nejsevernější a nejjižnější body ČR, prochází přes čtyři chráněné krajinné oblasti, 24 poutních míst a zavede vás do mnoha malebných měst, jako je Praha, Mělník, Tábor nebo Český Krumlov. Stezka vede po významných poutních trasách, jako je např. Máchova cesta, Stezka údolím Lužnice nebo jihočeská větev Svatojakubské cesty. Trasa sleduje i přirozené historické cesty – ať už je to keltská obchodní stezka nebo prastará plavecká stezka, po které se vraceli voraři z Prahy zpět na Šumavu.
Základní pěší varianta Stezky Středozemím měří 569 km a je rozdělena na 27 denních etap s průměrnou délkou 20-25 km, vždy s možností ubytování pod střechou. Stezka je rovněž vhodná pro putování na kole; její cyklistická varianta měří celkem 547 km a lze ji zvládnout za přibližně 8-10 dní.
Nejjižnější bod: Studánky
Své putování jsem zahájila u nejjižnějšího bodu ČR, který se nachází nedaleko obce Studánky. Tento bod je označen kamenným monumentem. První úsek cesty vedl přes nádherné lesy a louky, kde jsem mohla nasávat čistý vzduch a podél Vltavy, kde jsem měla možnost se svézt kánoji.
Nejvyšší a nejnižší body trasy
Nejvyšším bodem stezky je vrchol Kleti, který se svou výškou 1 084 m n. m. je jedinou tisícovkou na celé trase od severu k jihu. Mají tam výbornou česnekovou polévku nahoře! Dalšími výraznými vrcholy na cestě jsou Klíč v Lužických horách (760 m n. m.), Bezděz (606 m n. m.) a Javorová skála ve Vlašimské pahorkatině (723 m n. m.). Naopak nejnižšího bodu trasa dosahuje na soutoku Labe s Vltavou v Mělníku (156 m n. m.).
Vodácké putování
Zajímavou alternativou může být vodácké putování po Stezce Středozemím. Ve směru od severu k jihu lze splout úsek Lužnice mezi Táborem a Týnem nad Vltavou, v opačném směru Vltavu od Vyššího Brodu do Českých Budějovic a na mořských kajacích případně pokračovat dál po vltavské kaskádě do Prahy a případně až do Mělníka. Já takto učinila z Vyššího Brodu do Krumlova a všem doporučuji se rozhodnout pro stejně bláznivou a zábavnou alternativu.
Nejsevernější bod: Lobendava
Konečně jsem dorazila k nejsevernějšímu bodu České republiky, který se nachází nedaleko obce Lobendava. Tento bod je označen monumentem a je umístěn v nádherném přírodním prostředí Lužických hor. Pocit úspěchu a hrdosti, že jsem dokončila tuto výjimečnou trasu, byl nepopsatelný.
Poutní místa
Významnými body na Stezce Středozemím jsou rovněž křesťanská poutní místa, kterých je na trase celkem 24 a která se pro někoho mohou stát samostatnými cíli putování. Od severu k jihu jsou to z těch významnějších například Jablonné v Podještědí (farní a poutní kostel sv. Vavřince a sv. Zdislavy), skalní kaple Modlivý důl, kapitulní a farní kostel sv. Petra a Pavla a poutní kaple P. Marie na hradbách na pražském Vyšehradě, Klokoty u Tábora s kostelem Nanebevzetí P. Marie nebo opatský kostel Nanebevzetí P. Marie ve Vyšším Brodě.
Přátelská místa
Cestu poutníkům zpříjemňují přátelská místa, což jsou body, kde na cestě potkáte spřízněné duše, které vám nabídnou pomocnou ruku. Jsou to například penziony, informační centra, turistické kiosky nebo jednotlivci, kteří bydlí poblíž trasy. Zapojit se může každý, kdo může a chce nabídnout poutníkům něco navíc.
Závěrem
Stezka Středozemím byla pro mě nezapomenutelným dobrodružstvím. Procházela jsem nádhernými krajinami, poznávala nové lidi a objevovala skryté krásy naší země. I když jsem trasu nešla v kuse, každý víkendový výlet byl plný nových zážitků a inspirace. Pokud hledáte způsob, jak lépe poznat Českou republiku, Stezka Středozemím je skvělou volbou.
Doufám, že vás moje zkušenosti inspirují k vlastním dobrodružstvím. Pokud máte jakékoliv dotazy nebo se chcete podělit o své vlastní zážitky z Via Czechia, neváhejte mi napsat do komentářů!
Šťastné cesty!